VMware vRealize Operations Manager 6.1’den başlayıp şu anda en son versiyon olan 7.0’a  Endpoint Agent ‘ı vRealize Operations Manager’a dahil etti. vRealize Operations Manager’da Sanal Sunucularımızın tüm durumlarını (disk,memory,sunucuların sağlık durumu)’nu görebiliyoruz. Ancak fiziksel sunucuda , sunucunun sağlık durumlarını,disklerini,memory durumlarını ve birçok özelliği vRealize Operations Manager’da görebilmemiz için Endpoint Agent kurmamız gerekmektedir.

Endpoint agent’ı www.myvmware.com adresine giriş yaptıktan sonra Download >  vRealize Operations Manager >  İşletim Sistemi’ni seçtikten sonra Download Now tıklayıp agent’ı fiziksel sunucumuza indiriyoruz.

Resim 1

İndirme işlemi bittikten sonra fiziksel sunucu üzerinde kuruluma başlıyoruz.

Resim 2

Server Adress kısmına vRealize Operations Manager’ın ip adresini yazdıktan sonra next tıklayıp devam ediyoruz. Önemli bir konu ise Sunucunuzun vRealize Operations Manager’a 443 portu ile erişmektedir , bu port açık olmak durumundadır.

Resim 3

Certificate thumbprint tag’ını almak için https://vRealizeipadresiniz/admin olarak giriş yapıyoruz. System Status > Sağ üst menüden SSL Certificate > Tıklayıp Certification Information sayfası gelecektir.

Resim 4

Gelen sayfada Thumbprint’te yazan kodu kopyalıyoruz.

Resim 5

Kopyaladığımız kodu Certificate thumbprint’ yapıştırıp devam ediyoruz.

Resim 6

vRealize Operations Manager giriş yaptığımız kullanıcı adı ve parolamızı yazıyoruz.

Resim 7

Sözleşmeyi kabul ediyoruz.

Resim 8

Kurulumu yapacağımız yeri belirtiyoruz.

Resim 9

Finish diyerek kurulumu sonlandırıyoruz.

Resim 10

Sunucunun başlangıcına gelmiş olduğunu ve  servislerini kontrol ettiğimizde çalıştığını görmekteyiz.

Resim 11

Resim 12

VMware vRealize Operations Manager sayfamıza giriş yapıyoruz.

Resim 13

Sayfaya giriş yaptıktan sonra Administration > Configuration > End Point Operations’dan kontrol ettiğimizde fiziksel sunucuya kurduğumuz agent buraya gelmiş bulunmaktadır.

Resim 14

Enviroment > Operating Systems > Windows > Agent yüklü sunucuyu seçtikten sonra , fiziksel sunucunun memorysini,diskini,sağlık durumunu, kaynağın yeterli olup olmadığını görebilir ona göre performans çalışması yapabilirsiniz.