vRealize Operations Manager varsayılan olarak her beş dakikada bir ortamınızdan veri toplar. Bu, çoğu ortam için uygundur.Bu değerin arttırılması, depolama için vRealize Operations talebini artıracak ve ek verileri işlemek için hesaplanacaktır. Diğer taraftan, bu değerin arttırılması, kapasite kısıtlı ortamlarda istenebilecek depolama ve hesaplama talebini azaltacaktır.Veri Toplama aralıkları her bağdaştırıcı sisteme göre değiştirebilir.

vRealize Operations Manager 6.6 ,6.7 ve 7.0’da, veri toplama döngüsü Envanter Gezgini üzerinden yapılandırılmaktadır. VMware vRealize Operations Manager sayfamıza giriş yapalım.

Resim 1

Açılan sayfada üst menüden Administration tıklayalım.

Resim 2

 

Açılan sayfada sol menüde bulunan Configuration / Inventory Explorer tıklayalım. Daha sonra vSphere World altında bulunan vCenter Adaptör’ümüzü seçtikten sonra Edit object ayarlar menüsüne giriş yapalım. Eğer ortamınızda birden fazla vCenter Adaptör’ünüz var ise bu işlemi her birine ayrı ayrı uygulamanız gerekecektir.

Resim 3

Edit Object /  Collection Interval (Minutes) 5 olan yeri değiştirebiliriz. Burayı 15 yapar isek 15 dakika’da Veri toplayacaktır ve bizlerde  dasboard olarak 15 dakika’da ki değişikliği görebileceğiz.

Örneğin bir disk dolduğunda sistemi 15 dakika’da bir tarayacağından dolayı bir aksiyon durumunda 15 dakika’da bir alarm gelecektir.

Resim 4

 

Ok diyerek işlemimizi sonlandırıyoruz.

Resim 5