VCenter’a veya doğrudan bir ESXi ana bilgisayarına bağlı olan vSphere istemcisini kullanarak, Dosya menüsündeki seçenekten Sistem Günlüklerini Verebilirsiniz, bizler vSphere üzerinden sistem günlüklerini vereceğiz.

VMware’a şifresiz gönderdiğimiz log dosyaları güvenli göndermenin pek bir anlamı olmayacaktır, bu nedenle bu dosyaların VMware’e gönderilmeden önce bir parola kullanılarak parola yazdıktan sonra göndermek güvenlik ve gizlilik açısından işletmeniz için daha sağlıklı olacaktır.

vSphere 7.0 sayfamıza giriş yapıyoruz.

Resim 1

Giriş yaptıktan sonra Host and Cluster > Export alacağımız hostu’muzu seçiyoruz. Host üzerinde > sağ tuş > Export System Logs tıklayalım.

Resim 2

Burada log olarak göndereceğimiz listeyi seçtikten sonra,  alt bölümde bulunan Password for encypted core dumps işaretleyip, parola oluşturuyoruz ve ardından Export Logs tıklıyoruz.

Resim 3

Şifrelemeyi etkinleştirdiğiniz’de akılda tutulması gereken bir şifre olmalı ve günlükleri VMware teknik destek birimine de göndermeniz gerekmektedir.

Log’u başarılı bir şekilde oluşturduğunu görmekteyiz. Bu log’u ve oluşturduğunuz parolayı Vmware Teknik ekibi ile paylaşır iseniz, gizlilik ve güvenlik açısından sağlıklı bir şekilde iletmiş olacaksınız.

Resim 4