vMotion sanal makinelerin ESXi host’lar arasında canlı bir şekilde Memory kopyalanarak bir ping kaybıyla aktarılmasını sağlayan teknolojidir. Fakat vMotion kullanabilmek için birkaç gereksinim bulunmaktadır. Network bağlantısı ve paylaşımlı Datastore haricinde host’lar arasında CPU uyumluluğu bulunması vMotion için gereklidir. Homojen yapı olarak adlandırılan Cluster’larda aynı CPU’ya sahip sunucular bulunmaktadır ve aynı CPU çalışma mimarilerini kullanmaktadır bu sebeple homojen yapılar EVC Mode aktifleştirme zorunluluğu olmadan vMotion yapılabilmektedir.

Oluşturulan Cluster’da birbirinden farklı CPU’lar bulunması durumunda vMotion işlemi yaparken bazı sanal makinelerde EVC hatası alabilirsiniz. Bu hata üst jenerasyon mimari kullanan ESXi host’dan daha düşük jenerasyon’a aktarılırken oluşmaktadır. Bu sorun DRS in düzgün çalışmamasına host’lar arasında yük dengesi sağlanamamasına sebep olmaktadır. Burada yardımımıza EVC koşmaktadır.

Örnek olarak, 3 ESXi host bulunan ortamda L7 Broadwell, L8 Skylake ve L6 Haswell mimarisini kullanan CPU’lar bulunsun. Burada yaşanan uyumsuzluk sorununu L6 Haswell’i kullanarak giderebiliriz. EVC(Enhanced vMotion Compatibility) Mode Haswell yapmamız için diğer host’larda bulunan sanal makinelerin bu mimariyi aktif olarak kullanmamaları gerekmektedir. Enable etmeye çalıştığınızda ilgili sanal makineleri kapatmanız için uyarı alacaksınız. Bu işlemi yapar iken Host’u maintenance mode’a alarak uygulamanızı öneriyorum.

CPU modellerinin uyumlu kullandıkları mimarileri nasıl öğreneceğiz? Vmware bu işlemi tek tek CPU özelliklerini inceleyerek zaman harcamamamız için Vmware HCL’ye eklemiştir. Aşağıdaki adresten CPU için oluşturulmuş Vmware Compatibility Guide’a buradan erişiyoruz. CPU Series kısmından hostlarımız’da bulunan işlemci serilerini seçmeniz yeterli olacaktır.

AMD işlemciler ile İntel işlemciler arası vMotion yapılamamaktadır.

Sanal Makine bazlı EVC aktifleştirme: (VM EVC)

Cluster bazında EVC değiştirmek zor bir işlemdir ve birçok sanal makineyi power off etmeniz gerekmektedir. vSphere 6.7 ile beraber gelen Per VM EVC özelliğini kullanarak sanal makine için EVC mode belirleyebiliriz. Bu özelliği kullanmamız için Cluster seviyesinde EVC açık olmasına gerek yoktur.

Per-VM EVC aktifleştirmemiz için sanal makineyi power off duruma getirmemiz gereklidir. Makine power off durumda ve VM hardware versiyon 14 ve üzeri kullanıyorsa Configure tabından aşağıda görüldüğü gibi EVC aktifleştirebiliriz. Bu sayede ilgili mimariyi kullanan hostlar arasında EVC aktifleştirdiğimiz sanal makineyi vMotion yapabilmekteyiz.

vSphere sayfamıza giriş yapalım. Bu işlemi yapar iken sanal makinamızın kapalı olması gerekmektedir.

Resim-1

Host and Clusters > Kapalı Sanal Makinamızı seçiyoruz. Seçtikten sonra Configure >  VMware EVC > Edit seçeneğini tklayalım.

Resim-2

Enable EVC for Intel@Hosts kutucuğu işaretledikten sonra CPU mode’dan seçmemiz yeterli olacaktır.

Resim-3