VMware’in modern uygulamalar için en kapsamlı yazılım (VMware Tanzu portföyü, VMware Cloud Foundation 4 ve vSphere 7) üç ürün bugün itibari ile sunumu yapıldı.

vSphere 7 Uygulama modernizasyon girişimlerini düşünmeleri için yeni bir yol sunmaktadır.

vSphere 7, on yılı aşkın bir süredir vSphere’in en büyük sürümüdür ve bu yenilikleri ve vSphere’in VMworld 2019’da Project Pacific olarak tanıttığımız yerel Kubernetes ile yeniden aramasını sağlar .

vSphere’in artık Kubernetes için yerel desteğe sahip olmasıdır, böylece şu anda standartlaştırdığınız ve VMware Cloud Foundation’ı benimsediğiniz sistemin basit bir yükseltmesiyle aynı platformda  sanal makineler’da çalıştırabilirsiniz. Buna ek olarak, bu sürümde çalıştırıp çalıştırmadığınıza bakılmaksızın geliştirici ve operatör verimliliğini önemli ölçüde geliştirmeye odaklanan yeni özelliklerle doludur.

vSphere 7, müşterilerin güvenlik, performans ve esneklik sağlarken uygulamaları herhangi bir buluta sunmalarını sağlayan VMware Cloud Foundation’a güç sağlar. VSphere 7 ve VMware Cloud Foundation’ı kullanarak, insanlarınız, süreç ve teknoloji yatırımlarınızda büyük kesintiler yaşamadan dijital dönüşüm yolculuğunuzu hızlandırırken altyapınızın güvenliğini, performansını ve esnekliğini artırabilirsiniz.

Basitleştirilmiş Yaşam Döngüsü Yönetimi:
Bulut tüketim modeli ile altyapı hizmetleri sunmaya başladıkça, altyapı yazılımı ve donanım ürün yazılımının yaşam döngüsünü tamamen otomatikleştirmenize ve basitleştirmenize olanak tanıyan bir çözüme sahip olmak çok önemlidir. VSphere 7 ile, yeni nesil vSphere Lifecycle Manager ve Update Planner’ı sunmaktadır. Ayrıca, vCenter Server örnekleri için istenen durum yapılandırma yönetimini sağlamak için vCenter Server profillerini eklenmiştir.

İç Güvenlik ve Kontrol
Veri merkezinizde veya bulutta çalışmanıza bakılmaksızın güvenlik VMWARE için her zaman önemlidir. VSphere 7 ile artık basit, kapsamlı ve politika odaklı bir modelle altyapı, veri ve erişimi daha iyi güvenceye alabilirsiniz. vSphere 7, yeni vSphere Trust Authority’yi kullanarak hassas iş yükleri için uzaktan onaylama sunar. Ayrıca, harici Kimlik Federasyonu kullanarak güvenli vCenter Sunucusu kimlik doğrulaması sağlayabilir. vSphere 7, SGX uzantılarının kullanıcı uygulamalarına izin vermek için Intel Yazılım Koruması Uzantılarını da desteklemektedir.

Uygulama Hızlandırma için Performans ve Esneklik
vSphere her zaman büyük, iş açısından kritik iş yükleri yürütme konusunda performanslı olmuştur. VM’leri sağlıklı tutmak için ana bilgisayarlar için VM DRS puanını metrik olarak kullanarak iş yükü odaklı bir yaklaşım alan gelişmiş Dağıtılmış Kaynak Zamanlayıcı (DRS) ile büyük iş yüklerini barındırabilirsiniz . vSphere 7 ayrıca vSphere Kalıcı Bellek ile desteklenen donanımda gelişmiş uygulama performansı sunarak uygulamaların daha düşük maliyetle ultra hızlı depolamaya erişmesini sağlar. Dahası, performansı artırmak için vMotion güncellenmiştir. VSphere 7 ile, NVIDIA GPU’lar gibi desteklenen donanımları kullanarak düşük maliyetli AI / ML donanımlarından yararlana bilmektesiniz. Ayrıca Hassas Zaman Protokolü (PTP) ile zaman açısından kritik uygulamalar için öngörülebilir hizmet kalitesi sunmaktadır.

VMware Cloud Foundation Hizmetleri
Kubernetes ile vSphere 7’deki yeniliklerden güç alan VMware Cloud Foundation Services, tüm temel hizmetlere API erişimi yoluyla altyapıyı kontrol etmenizi sağlayan yeni, entegre bir Kubernetes ve REST API yüzeyidir.

Tanzu Runtime Services ve Hibrit Altyapı Hizmetleri olmak üzere iki hizmet ailesinden oluşmaktadır.

 • Tanzu Runtime Services – aşağıdakilerin güncel dağıtımı da dahil olmak üzere temel Kubernetes geliştirme hizmetlerini sunmaktadır.
  • Tanzu Kubernetes Grid Service– geliştiricilerin modern uygulamalarını oluşturmak için tutarlı, uyumlu ve uyumlu Kubernetes kümelerini yönetmelerini sağlar.
 • Hybrid Infrastructure Services– sanal makineler, kapsayıcılar, depolama, ağ oluşturma ve diğer temel yetenekleri oluşturma ve yönetmeyi kapsayan tam Kubernetes ve REST API erişimi içerir. Bugün aşağıdaki hizmetleri içerir:
  • vSphere Pod Service – Kubernetes’i, doğrudan hipervizör üzerinde bölmeleri çalıştırma özelliğiyle genişletir. Geliştiriciler kapsayıcıları vSphere Pod Service Hizmeti’ni kullanarak dağıttıklarında, tam olarak Kubernetes uyumlu olmasa da, VM’lerin sahip olduğu aynı güvenlik izolasyonu, performans garantileri ve yönetim yeteneklerini elde edebilmektedir.
  • Storage service geliştiricilerin , Kubernetes ve sanal makinelerle kullanım için kalıcı diskleri yönetmelerine olanak tanır.
  • Network service – geliştiricilerin, Sanal Yönlendiricileri, Yük Dengeleyicileri ve Güvenlik Duvarı Kurallarını yönetmesini sağlar.
  • Registry service geliştiricilerin,  Docker ve OCI görüntülerini saklamasına, yönetmesine ve daha iyi güvenli hale getirmesine olanak tanır.