vSphere 8‘de, vSphere Configuration Profiles adı verilen yeni nesil vSphere cluster yapılandırma yönetimine yönelik bir teknoloji ön izlemesini kullanıma sunuldu. vSphere 8 Update 1 ile vSphere Configuration Profiles tamamen desteklenen bir özelliktir ve artık teknoloji ön izleme aşamasında değildir.

vSphere Configuration Profilleri, vSphere 8.0’da Yöneticilerin Esxi host yapılandırmasını bir cluster düzeyinde yönetmesine izin veren yeni bir özelliktir. Bu yetenek, yöneticilerin cluster’da istenen yapılandırmayı bir JSON belgesi biçiminde ayarlayabilirsiniz.
Esxi host istenen yapılandırmayla uyumlu olup olmadığını kontrol edebilir, uyumlu değilse host uyumlu hale getirmek için düzeltebilirsiniz.

Gif-1

vSphere 8 Update 1 ile vSphere Configuration Profilleri, daha önceki teknoloji önizlemesinde bulunmayan vSphere Distributed Switch konfigürasyonunu desteklemektedir. vSphere Distributed Switch’leri kullanılarak yapılandırılan cluster’lar, artık vSphere 8 Update 1’de vSphere Configuration Profillerini kullanmak üzere geçiş yapabilir. Hem vCenter hem de ESXi’nin versiyonunu 8U1’e yükseltilmesi gerekmektedir.

vSphere Configuration Profilleri, vSphere Distributed Switch yapılandırmaları ile birlikte var olmayı destekler. Bu, vSphere Distributed Switch ve dağıtılmış port grubu bilgilerinin hala vSphere Distributed Switch tarafından yönetildiği ve vSphere Configuration Profillerini kullanmakla uyumlu olduğu anlamına gelir.

Örneğin, distributed port groupları oluşturur veya değiştirirseniz, bu bilgiyi cluster Configuration belgesine eklemeniz gerekmez. Distributed port grubu, cluster bağımsız olarak vSphere Distributed Switch tarafından yönetilir. Ancak, vmkernel arayüzlerini distributed port gruplarına eklerseniz, vmkernel arayüzü konfigürasyonunun vSphere Konfigürasyon Profilleri tarafından yönetilmesi gerekmektedir.

vSphere Configuration Profilleri günlük mesajları, öncelikle vCenter Sunucusunda /var/log/vmware/vmware-updatemgr/vum-server/ konumunda bulunan vmware-vum-server.log günlük dosyasına yazılmaktadır.