vSphere 8′de core storage tarafında ilk temel özellik, NVMe over Fabrics (NVMe-oF) ile ilgili geliştirmelerdir. NVME-oF, geleneksel SCSI ve NFS (Network File System) bağlantısı üzerinden yüksek performansı ve verimi nedeniyle popülerlik kazanmaya devam ediyor. Ayrıca, birçok depolama iş ortağı da NVMe arrays’e geçiyor.

NVMe-oF vSphere 8 ‘de yapılan geliştirmelerden bazıları şunlardır;

  • Hem NVMe-TCP hem de NVMe-FC için desteklenen ad alanlarının ve yollarının sayısı artırıldı.
  • Uygulama düzeyinde disk kilitleme için Microsoft WSFC desteği kullanan müşteriler için NVMe cihazları için rezervasyon desteğini genişletildi.
  • Bir Ethernet ortamında NVMe-oF kurulumuna yardımcı olmak için ESXi’de Gelişmiş NVME-oF Keşif Hizmetleri desteği geldi.

vSphere 8 ile beraber  VMFS provisioning storage policy ve cloud-native storage özelliği geldi. Birim oluşturma için kuralların sağlanmasına izin verir ve Storage Policy Based Management (SPBM) uyumluluk denetimlerini destekler.

Resim-1

vSphere 8‘de ek bir temel storege özelliği, NFS üzerinde esneklik iyileştirmeleridir. vSphere 8’de, servisler, kontroller ve arızalarda NFS kontrolünü yeniden deneme ve NFS kontrolü doğrulamaları gibi izin doğrulamaları aracılığıyla dayanıklılığı artıran NFS geliştirmeleri geliştirilmiştir.

Resim-2