Microsoft tarafından Haziran ayında tanıtımı gerçekleştirilen Windows 11 yaklaşık 4 aylık bir bekleyişin ardından yayınlandı. Windows 10’un halefi olan ve hem tasarımsal hem de işlevsellik açısından önemli değişiklikler ile gelen Windows 11‘i nasıl kuracağını merak eden birçok kişi bulunuyor. Arama motorlarında Windows 11 indir ve Windows 11 kurulum kelimelerine olan artış bunun en büyük kanıtı. Bu kapsamda Windows 11 Türkçe ISO indirme ve kurulum rehberi ile karşınızdayız.

Windows 11 Türkçe ISO dosyasını doğrudan Microsoft sunucularından çekeceğiz. Öncesinde Windows 11’in donanım uyumluluğu konusunda büyük tepki topladığını ve şartlar hafifletilmiş olsa da her işlemciyi desteklemediğini hatırlatmak isteriz. Aşağıdaki linke tıklayarak veya sayfayı aşağı doğru kaydırarak uyumlu bir işlemciye sahip olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Microsoft’un yeni işletim sistemini kullanmak için önünüzde iki seçenek var: Windows 10 yüklü bir PC’yi Windows 11’e yükseltmek veya temiz bir Windows 11 kurulumu gerçekleştirmek. Biz ikinci yolu yani ISO dosyası ve bir harici disk / bellek sayesinde temiz bir kurulum yapmayı tercih edeceğiz.

Buraya veya “https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows11” adresine tıklayarak Microsoft’un Windows 11 için hazırladığı sayfaya ulaşıyoruz.

Windows 11 yükleme medyası oluşturmak için Microsoft’un geliştirmiş olduğu bir yazılım bulunuyor. Ancak biz kendi yöntemimizi kullanacağımız için üçüncü seçeneğe yani Windows 11 Disk Görüntüsünü (ISO) İndir başlığına geliyoruz.
Bu kısımda listede yer alan tek seçenek olan Windows 11’i seçtikten sonra hemen alt kısmında yer alan “İndir” butonuna tıklıyoruz.

“Onayla” butonuna tıkladıktan sonra doğrudan Microsoft sunucularından indireceğiniz Windows 11 için ISO linki karşımıza çıkıyor. Artık tek yapmanız gereken “İndir” butonuna tıklamak. Size verilen bu link 24 saat boyunca geçerli ve başka bir zaman tekrar indirmek istediğinizde yukarıdaki adımları tekrar etmelisiniz.