Merhaba değerli arkadaşlar , bu makalede Windows Server 2021 IIS kurulumunu anlatacağım. IIS,Web sayfalarının yayınlanmasını ve web uygulamalarının çalışmasını sağlayan, istemcilerden HTTP ve FTP üzerinden gelen talepleri Microsoft Windows sunucu tabanlı işletim sistemlerinde karşılayan birim Internet Information Services (IIS)’dir.Windows Sunucu işletim sistemlerinin en önemli parçalarından birisi olan IIS, HTTP ve FTP protokollerini başarılı bir şekilde kullanarak önemli bir görevi yerine getirir.

Windows 2021 Server üzerinde IIS özelliğini kurmak için Server Manager(Sunucu Yönetimi) konsolunu açıp Dashboard(Gösterge Paneli) içinden gelen Add roles and Features(Görev ve Özellik Ekle) kısa yolu kullanılır.

Resim-1

Before you begin kısmıda ise açılan sihirbaz yardımı ile nelerin yapılabildiği kısaca anlatılıp bu işlemin yapılmasından önce hangi kriterlerin gözden geçirilmesi gerektiği bilgileri verilmektedir. Next diyerek devam ediyoruz.

 

Resim-2

Role-based or feature-based installation seçili kalıp , next diyerek devam ediyoruz.

 

Resim-3

Kurulum yapılacak sunucu tercihinin yapılması için gelen Select destination server kısmında kurulumun yerel sunucu üzerinde yapılacağını belirtme için söz konusu sunucu seçilip Nexttuşu ile bir sonraki bölüm için ilerlenir.

 

Resim-4

Yeni bölümde sunucu üzerine yüklenecek görevlerin tercihinin yapılması çok seçenekli bir ekran ile karşılaşılır. Bu bölümde kurulumu yapılacak olan IIS(Web Server) kuracağım için yanındaki kutucuk işaretlenir.

 

Resim-5

Burada next diyerek devam ediyoruz.

 

Resim-6

Yüklenecek olan bu özellikle ilgili bilgilerin verilmektedir. Next ile bu bölümde geçilebilir.

 

Resim-7

Bu bölümde ise IIS için gerekli olan servislerin seçimi yapılıp Next tuşu ile bir sonraki bölüme geçiş yapılır.

 

Resim-8

Artık kurulum için tüm ayarlamalar ve tüm servislerin tercihleri yapıldıktan sonra Install seçeneği ile buraya kadar yapılan tüm işlemlerin sistem üzerine uyarlanması için kurulumun yapılması başlatılır.

 

Resim-9

IIS kurulumunun tamamlanmasında sonra IIS Manager veya komut satırı üzerinden “inetmgr” komutu çalıştırılarak IIS in yönetimi yapılabilir.

Resim-10

Default Web Site’mız gözükmektedir.

Resim-11

IIS servimizin çalıştığını görmekteyiz.

Resim-12

Başarılı bir şekilde kurulum tamamlanmıştır.

Resim-13