Veeam kendini yedekleme tarafında çok ayrıcalıklı bir tarafa koyduğu gibi 365 tarafında da 1 numara olarak karşmıza çıkıyor. Dünya üzerindeki rakamlarını görebilirsiniz .şu bilgiyi verebilirim Veeam Backup Yedeklemesi aslında yedekleme lisansına bakarsak çok basit.

Veeam Backup for Microsoft 365,Exchange Online,Sharepoint Online, OneDrive İş ve Microsoft Teams dahil olmak üzere Microsoft 365 verilerinize erişim kaybetme riskini ortadan kaldırır.

Sizler yedekleme almak istediğiniz organizasyondaki 365 kullanıcı sayısı kadar yedek alıyosunuz. User bazlı bir lisanslama söz konusu bulunmaktadır. Veeam yakın zamanda lisanslama tipini değştirebilir çünkü universal lisansa geçtiğini biliyosunuz.Core vs lisansından ayrıldı.365 tarafında ise alışık olduğmuz kullanıcı bazlı lisanslama yapıyo ve biz bunu Veeam tarafından çok önemsenmektedir.

Veeam Microsoft 365 Backup,  365 üzerinde aslında 4 ana teknolojiden bahsediyoruz. Birincisi uzun yıllardır kullandığınız bildiğiniz Exchange online .İkincisi sharepoint online Microsof’tun gözbebeği content management ve website tarafı. Üçüncüsü onedrive ve pandemi döneminde Microsoft’un parlayan yıldızı Teams bulunmaktadır. Exchange onlinede en çok karşılaştığımız canımızı sıkan hata kullanıcının maili slmesi. Diyebilirsiniz ki biz zaten kullanıcıyı arşivleyip legalhold’da tutuyoruz vs ben bunların hepsinin doğruluğuna katılıyorum ama uzun yıllar 365 kullanan biri olarak uyumluluk ve kullanılabilirliğin pek çok özelliği var 365’de ama yedekleme hizmeti bunun bir parçası değil. Bunlara detaylı olarak değinicem ama güvenlik tehditleri ve saklama alanındaki başlıklardaki ayarlama ve boşluklardan dolayı koruyabiliyosunuz, hızlı geri yükleme yapabiliyosunuz ki bunlardan sadece çok kısa sürelerde gerçekleştiriyorsunuz. Yedekleme tarafında bizim Discovery dediğimiz keşifleme kısmındada çok kolay yöntemler olmaktadır.

Resim-1

Güvenlik tarafında cloud’da bahsediyoruz özellikle hizmet verdiğimiz Avusturya Amazonda bazı müşteriler biz bunun hizmetini alıyoruz neden güvenliğinide biz yapıyoruz diyolar bu kesinlikle doğru bir yaklaşım değil.Biz neden yedek alalım Microsoft bu hizmeti bizim için veriyor diyebiliyolar doğru yaklaşım değil bunlar.Burdaki tabloyu bir çok yerde mesela güvenlik ,yönetim ,kimlik tarafında veya bugün yedekleme tarafında kullanabiliriz.Gri olanlar sizin sorumluluğnuzda.Microsoft bunu zaten diyo kullananlarınız ve bilenleriniz var hani altyapıda bi sorun çıkıyo alert veriyo sıkıntının ne durumda olduğunu görebiliyosun.Microsoft bunu uptime’dan Cloud’nun yönetilmesinden sorumlu ama datanın erişim kontrolü ve ya bunları nerde saklıyacağınz offline olarak alıcakmısınız almıcakmısınz bundan sorumlu değildir.

Microsoft destek tarafına geldiğimizde Microsoft 365 tarafında data kopyalama repliaksyon tarafında dcler arasında redandency diye teknoloji bulunuyor, recycle gibi limitli ve kısa süreli yani short term dediğmiz data kayıplarını engelliyo 14 gün gibi bir süre geri kurtarma süresi sildiğiniz bir şey için.Full data retentionlar yapabiliyosunuz, uzun süreli yani long term short term yapabiliyosunuz.Security kısmını ve regulatory kısmnı görüyosunuz.Burda şunu görebiliyoruz evet Microsoft size kısa süreli ve bazı verilere erişebilmenizi sağlıyo ama kalıcı backup ve ya regülasyonlarınız varsa tutmanız gereken meselea işten ayrılan elemanın maillerini 3 yıl tutman gerekiyor bu gibi nedenlerle backup almanız gerektiğni anlatmak istedim.365te kalıcı veri kaybı riskini azaltmak için sizin backup almanız gerekli. Veeam Backup for Microsoft 365 v6 ile bir çok yeni özelliği Veeam bünyesine katmış oldu.

Microsoft 365 v1i kasım 2016da başlamış Exchange onlinea başlıyo.sonrasında artırılmış ölçekler ve gruplar geliyor diğer servisleri yedeklemesi geliyor.V3de 2019da 30 kat daha hızlı yedekleme güvenlik özelliği var. Kasım 2019da v4de amazon, azure , cloud’lar s3 hizmetine ve bir çokyere yedekleme yaptırırken Aralık 2020de amaca yönelik kısmını görüyoruz ve 2021 de sistem geri yükleme portalı bulunmaktadır.

Örnek şöyle bir yapı kurduk diyelim burada Azure ortamımızda 2 sunucumuz var diğer cloud’larımızda var. Kurulum bile yapmayacaksınız. Buraya bir Proxy kurduk bahsedelim ondan. Cloud’da disklerimizi buraya kurmuş olduğumuz Azur blob storagemiz var. İçerisindeki konteynere erişmek için böyle bir yer kurduk ordan erişim için bunu kullandırabiliyoruz.

Neden korumamız gerekiyor buna neden ihtiyacımız var ? Bu açıdan bakarsanız eğer görüyosunuz ki verilerin yanlışlıkla silinmesi en  yüksek oranlardan birisi. SaaS ve Backup adminlere sorulmuş rakamlardan bahsediyoruz. Diğer oranlarda mevcut hangi amaçla koruma yapıldıklarının raporlarıda mevcut. Sizlerin bu riskleri bilmesi gerekiyor. Backup almada hassasiyet göstermek gerekiyorki bu koruma sıkıntısına yol açan etkenleri elimine edelim.

Azure tarafında 2 cihazımız mevcut. Birisi Proxy olarak çalışırken diğeri m365 servisini çalıştırıyor. Maillerimizi , One Drive ve teams sharepointleri vs 365 tarafında barındırıyoruz. Veeam backup Microsoft 365 servisinde backuplarını alıyoruz.

Resim-2

Veeam v6 ile gelen güncellemeyle kullanıcılar artık store portalde tek bir merkezden kendi backuplarına erişebiliyolar ve kendi Exchange online ve one drive klasörlerini görebilirler, sharepointlerinide aynı şeilde görüp düzenleyebilirler.Bu hem kullanıcı için hem BT tarafı için zamandan tasarruf demek.Gelişmiş güvenlik kısmında ise kullanıcı browser üzerinden erişim sağlıyo restore portale ve erişim sağlarken 365 bilgileriyle giriş yapıyo ve bunu multi factor authentication ile de giriş yapabiliyor.

İki adet self servis yapılandırması mevcuttur, bunlardan bir tanesi kullanıcılar için self servis diğeri ise geri yükleme operatörleri için self servis. En önemli tasarruflardan birisi iş yükümüzü azaltması.Dediğim gibi kullanıcı restoreportale kendi başına erişip yardım istemeden klasörlerini görebiliyor ama mesela bir yönetici mailinin kaybolduğunu söylediğinde ona aç restore portale önünde diyemeyeciğimiz durumlar için ise restore operatör modu devreye giriyor.

  • Kısacası hem güvenlik, hem hız hemde yönetim kolaylığı sebebi ile, Veeam Backup ile Microsoft 365 kullanmanızı tavsiye ediyorum. Hemen buradan indirebilirsiniz.
  • Veeam Backup for Microsoft 365,Exchange Online,Sharepoint Online, OneDrive İş ve Microsoft Teams dahil olmak üzere Microsoft 365 verilerinize erişim kaybetme riskini ortadan kaldırır.