VMware Cloud Foundation Capacity Planner, şirket içi Yazılım Tanımlı Veri Merkezlerini(Software Defined Data Centers) hızla oluşturmak için tasarlanmış çevrimiçi bir boyutlandırma aracıdır. VMware çalışanları, müşterileri ve kanal ortakları, VCF hiper birleşik sistemler oluşturabilir veya mevcut vSphere cluster’lardan çeşitli araçlardan kapasite ve performans verilerini yükleyebilmektedir. Örnek olarak, LiveOptics, RVTools*, Skyline*, vb.

Buradan giriş yapalım. Username ve password girdikten sonra login ile giriş yapabilirsiniz.

Resim-1

Eula Certificate “Accept” tıklayıp kabul ediyoruz.

Resim-2

Bizleri herhangi bir projemiz olmadığı için boş bir şablon karşılayacaktır.

Resim-3

Burada yeni proje oluşturacağız. Proje adı, kullandığımız VCF (VMware Cloud Foundation) sürümünü Seçiyoruz. VM Customer ID bölümünde zorunlu değil ancak hesabımızın ID’sini yazar  isek  daha detaylı bir rapor getirir. Description kısmında ise projenin kısa bir bilgi, bu da oluşturacağımız raporun açıklama kısmında gözükecektir. Buradaki bilgileri tam doldurur isek rapor çıktısı daha güzel olacaktır.

Resim-4

Create dedikten sonra bizlere yapılandırma ayarlarını , kapasite dağılımını , memory dağıtımını getirmiş oldu. Burada Readynode systems kısmında sunucu tiplerimizi seçebiliriz. Configuration Details bölümünden resetleyip yeni bir tane daha vendor değişikliği yaparak rapor çıktısı üretebilirsiniz. Örnek olarak disk veya Number of servers tarafında bir değişiklik yaptınız, o değişikliği yaptıktan sonra “Recommendation” tıklamanız yeterli olacaktır.

Resim-5

Oluşturduğumuz projeyi “MySaved Projects” kayıt ettikten sonra bu projenin klonunu alabilir, düzenleme yapabilir, çıktı alabilir veya silebilirsiniz.

Resim-6