Kullandığımız ürünlerin artık bir çoğunda VMware vSphere Plugins desteği bulunmaktadır. Bu plugin’ler aslında bizlerinde işlerini kolaylaştırıyor. vSphere Client ekranına giriş yaptıktan sonra hürünü eklemiş isek o ürünün plugini görüp erişim sağlayabiliriz. Harici olarak o ürüne erişeceğime vSphere üzerinden direk erişim sağlayarak tek bir ekrandan işlemlerimi kolaylaştırmış oluyoruz. Örneğin kullanmadığınız üründe veya sildiğinizde bu pluginide vSphere Client sayfasından kaldırmanız gerekmektedir. Kısaca plugin eklemeyi ve silmeyi anlatacağım.

Resim-1

vSphere sayfamıza giriş yaptıktan sonra Administration > Solutions > Client Plugins > ADD tıklayıp plugini eklemeye başlayabilirsiniz.

Resim-2

Yeni plugin ekler iken burada local üzerinden seçerekte ekleyebiliriz ve indirdiğimiz *.ovf dosyamızdan da eklemiş oluruz. Dosyamızı seçtikten sonra ilgili folder,resource belirtikten sonra 2-3 dakika içerinde plugin yüklenmiş olacaktır. vSphere Client sayfamızı kapatıp açtığımızda eklemiş olduğumuz plugini görmüş olacağız.

Resim-3

İlgili plugini silmek ve vsphere ortamından kaldırmak için, plugin üzerinde iken Remove tıklayıp silebilirsiniz.

Resim-4

Burada bizlere plugin çalıştığını silmek istediğimizden emin olduğumuz sormaktadır. Normalde bir ürünün plugini kaldırmadan önce o yazılımı ürünü işletim sistemini kapatmanız gerekmektedir.

Resim-5