Veeam ONE Monitör Nedir?

Veeam® Backup & Replication™, VMware vSphere ve Microsoft Hyper-V tarafından sağlanan bilgiler ile Veeam ONE™, etkileşimli araçlarla kapsamlı, akıllı izleme, raporlama ve otomasyon sağlayarak gerçek müşteri sorunlarını daha başlamadan tespit etme ve çözme imkanı sunar.

Tam kapsamlı koruma

Veeam Availability Suite™, koruma ve analiz ihtiyaçlarınızı karşılamak için Veeam ONE’ın izleme yetenekleri ile Veeam Backup & Replication’ın güçlü veri koruma özelliklerini tek bir Enterprise paketinde bir araya getiriyor.

Proaktif uyarma

Ortamınıza yönelik olası tehditler gerçek sorunlara dönüşmeden bu tehditleri proaktif olarak engelleyin.

Akıllı otomasyon ve teşhis

Yaygın altyapı ve yedekleme sorunlarını çözerken maliyetleri ve yanıt sürelerini azaltın.

Ücretlendirme ve faturalandırma

Kullanıcı/grup başına bilgi işlem ve depolama maliyetlerini hesaplayarak hem zamandan tasarruf edin hem de planlama karmaşasını azaltın.

İzleme ve raporlama

Yedekleme, fiziksel ve sanal ortamlarınıza yönelik 7/24, gerçek zamanlı tam görünürlük sayesinde her şeyden haberdar olun.

Kapasite planlama ve tahmin

Gelecekteki altyapı ihtiyaçlarını belirlerken ve depolama satın alımlarını planlarken yalnızca varsayımlara göre hareket etmeyin.

Yönetim ve uyumluluk

Verilerinizin güvende olmasını ve asla fidye yazılım gibi kötü amaçlı aktiviteler tarafından tehlikeye atılmamasını sağlayarak riskleri ortadan kaldırın.

İlgili ISO dosyası içerisinden setup.exe uygulamasını çalıştırıyoruz.

Karşımıza gelen panelde sağ menüden Veeam ONE Server Install’a tıklıyoruz.

Bu resim için metin sağlanmadı
Resim-1

Karşımıza gelen ekranda lisans sözleşmesini kabul ediyoruz, Next seçeneği ile devam ediyoruz.

Bu resim için metin sağlanmadı
Resim-2

Setup Type ekranında kurulum yapılandırmasını Typical yada Advanced olarak gerçekleştirebilirsiniz. Typical seçeneği ile standart bir yapılandırma gerçekleştirebilir;

Advanced ile kurulum ve yapılandırmayı özelleştirebilirsiniz. Advanced seçeneğini seçiyoruz ve Next seçeneği ile devam ediyoruz.

Bu resim için metin sağlanmadı
Resim-3

Sistem yüklemeye devam etmeden önce uygulama makinede ihtiyacı olan gerekli yazılımların bulunup, bulunmadığını belirlemek için sistem yapılandırma kontrolünü gerçekleştirir.

Sistem üzerinde bulunmayan yazılımların kurulumunu Install seçeneği ile yüklüyoruz.

Bu resim için metin sağlanmadı
Resim-4

Rol ve özellikler aktif ediliyor.

Bu resim için metin sağlanmadı
Resim-5

Herşey tamam, Rol ve özellikler aktif edildi.

Next seçeneği ile devam ediyoruz.

Bu resim için metin sağlanmadı
Resim-6

Veeam ONE’a giriş yapabilmek ve servisler için kullanılacak olan hesap bilgilerini giriş yapıyoruz.

Kullanıcı adını ETKI ALANI/KULLANICI biçiminde girin. Sağlanan kullanıcı hesabının Veeam ONE için veritabanı sahibi hakları olmalıdır. Belirtilen hesaba (Resimde otomatik olarak server adı ve kullanıcı adını algılamaktadır.) otomatik olarak oturum açma hakkı verilir.

Hizmet hesabının, Veeam ONE ürününün kurulu olduğu makinede Yerel Yönetici izinlerine sahip olması gerekir.

Bu resim için metin sağlanmadı
Resim-7

Veeam ONE SQL üzerinde Database create edeceği için sunucu üzerinde daha önce Veeam Backup & Replication ürünü olduğundan dolayı aynı SQL Server üzerine database oluşturacaktır.

Veeam otomatik olarak SQL Express kurmaktadır, SQL Express Veri tabanı limiti 10 GB’dır, eğer ortamınızda SQL Server Standart var ise Veeam ONE Database’i dilerseniz belirlediğiniz sunucu üzerinede create edebilirsiniz yada kapasite planlamanıza göre mevcut sunucu üzerine SQL Standart kurmanız gerekmektedir.

Database name: Default olarak Veeam ONE şeklinde oluşmaktadır.

Bu resim için metin sağlanmadı
Resim-8

Licensed mode: Satın almış olduğunuz veya kiralamış olduğunuz lisansı ekleyebilirsiniz.

Community Edition: Hem Veeam Backup & Replication™, Veeam Agent for Microsoft Windows ve Veeam Agent for Linux iş yüklerinizin TÜM kombinasyonlarında hem de vSphere ve Hyper-V altyapılarınızda 10 iş yüküne kadar güvenilir, güçlü ve kullanımı kolay ortam izleme edinin. Üstelik hiçbir lisansa gerek yok!

Bu resim için metin sağlanmadı
Resim-9

Veeam ONE Bağlantı Port konfigürasyonlarında değişiklik yapılabilir, ancak varsayılan olarak bırakılması tavsiye edilir.

Communication port: Veeam ONE Raporlama hizmetiyle haberleşmesi için kullanılacak bağlantı portu varsayılan olarak 2742’dir.

Internal Web API port: Internal Web API bağlantı noktası alanında, Veeam ONE Server uygulamasının Veeam ONE Web API aracığılıyla ile iletişim kurmak için kullanacağı bağlantı noktası numarası varsayılan olarak 2741’dir.

Website port: Veeam ONE Web client uygulamasını kullanabilmek için varsayılan olarak 1239’dir.

Veeam ONE Agent port: Veeam ONE Agent’ın bağlı olduğu Veeam Backup & Replication sunucularından veri toplamak için kullanacağı bağlantı noktası numarası varsayılan olarak 2805’tir.

Certificate: Sertifika listesinde, Veeam ONE Internal Web API’sine güvenli bağlantı için kullanılacak bir sertifika seçebilirsiniz. Sertifikayı daha sonra Veeam ONE Settings yardımcı programında değiştirebilirsiniz.

Bu resim için metin sağlanmadı
Resim-10

Veeam ONE Performance Data Caching için oluşturacağı dosya yolunu default olarak bırakıyoruz veya ortamımızda performanslı disk var ise dosya yolunu gösterip, Next seçeneği ile devam ediyoruz.

Performans önbelleği Veeam ONE’ın veriler topladığından gerçek zamanlı performans verilerini depoladığı diskteki alandır. Önbellekte depolanan performans verileri Veeam ONE Monitor gösterge panoları ve görünümleri için kullanılır. Disk tabanlı performans önbelleği Veeam ONE Server bileşenini çalıştıran makinede RAM kullanımını önemli ölçüde azaltır.

Varsayılan olarak performans önbelleği C:\PerfCache klasörüne depolanır. Önbelleği farklı bir klasöre kaydetmek için Performans önbelleği alanının yanındaki Gözat’ı tıklayın ve yeni klasörün yolunu belirtin.

Performans önbelleği için bir konum seçerken aşağıdaki önerileri göz önünde bulundurun:

  • Performans önbelleğinin bulunduğu diskin okuma ve yazma isteklerini hızla tamamlayabildiğinden emin olun. Yüksek gecikme değerlerine sahip ağlarda önbelleği farklı lokasyondan seçmeyin.
  • Geniş izleme ortamları için, performans önbelleğini Veeam ONE Server bileşeninin çalıştığı makinenin yerelindeki bir SSD’e yerleştirin. Küçük ve orta ölçekli izleme ortamları için normal bir Hard Disk yeterlidir.
  • Performans önbellek klasörü yolunun uzunluğu Windows dosya yolu değerini aşmamalıdır. Ayrıntılar için: https://msdn.microsoft.com/ru-ru/library/windows/desktop/aa365247(v=vs.85).aspx#maxpath 
  • Performans önbelleği için yeterli disk alanı olduğundan emin olun.Yeni veriler toplandıkça önbellek saatlik olarak temizlenir ancak büyük izleme ortamlarında önemli miktarda disk alanı kaplayabilir. Örneğin: Advanced Scalability Deployment modunda yoğun yükler sırasında önbellek her 1000 VM için 6 GB’a kadar disk alanı kaplayabilir.
Bu resim için metin sağlanmadı
Resim-11

Virtual Infrastructure Type ekranında Veeam ONE tarafından hangi ortamı monitor edebileceğimizi, yapılandıracağımızı seçiceğiz.

VMware vCenter Server: ile VMware ortamları için gerekli yapılandırmayı yapabilirsiniz.

Microsoft Hyper-V Host, Failover Cluster or SCVMM server: ile ortamımızdaki Hyper-V Host Server, Hyper-V Failover Cluster yapısını ve SCVMMM server ile yönetilen Hyper-V ve Failover Cluster ortamları için gerekli yapılandırmayı yapabilirsiniz.

Yükleme sırasında bağlantı ayarlarını yapılandırmak istemiyorsanız bu adımı atlayabilir ve daha sonra Veeam ONE Monitör konsolundan ilgili erişimi yapılandırabilirsiniz.

Bu resim için metin sağlanmadı
Resim-12

Typical Deployment: 100 host ve 1500 VM’ye kadar küçük ve orta ölçekli ortamlar için önerilir. Bu modda Veeam ONE tüm envanter, yapılandırma ve performans metriklerini toplar ve toplanan verileri gösterge tablolarında, raporlarda ve alarmlarda kullanılabilir hale getirir.

Advanced Scalability Deployment: 100’den fazla host ve 1500 VM’ye sahip büyük ortamlar için önerilir. Veeam ONE alarmlar ve raporlar için gereken tüm metrikleri toplar.

Veeam Backup & Replication Data only: Yedekleme verilerine odaklanmak isteyen kullanıcılar için önerilir Veeam Backup & Replication ve Agentlar dahil izleme ve raporlama, ve sanal altyapının değerlerini göze almaz.Bu seçenekte Veeam ONE tüm izleme, yapılandırma ve performans metriklerini Veeam Backup Replication sunucularından toplar.

Ayrıca, sanal altyapı sunucularından envanter ve yapılandırma metriklerini toplar ancak sanal altyapı performans metriklerini atlar.

Sonuç olarak Veeam ONE izleme tabloları, raporları ve alarmları yalnızca yedeklemeyle ilgili verileri görüntüler VMware vSphere ve Microsoft Hyper-V nesnelerin performans verileri mevcut değildir.

Bu mod ise sunucu üzerinde veritabanının mümkün olan en küçük boyutuna ve Veeam ONE sunucusundaki en düşük yüke neden olur.

Advanced seçeneği ile ilerliyoruz.

Bu resim için metin sağlanmadı
Resim-13

Artık kurulum için tüm konfigürasyonlar tamam ve aşağıdaki gibi kurulum özeti görüntülüyoruz.

Install seçeneği ile kurulumu başlatıyoruz.

Bu resim için metin sağlanmadı
Resim-14

Veeam ONE Monitor Server servisinin Install edildiğini görüntülüyoruz.

Bu resim için metin sağlanmadı
Resim-15

Veeam ONE Reporter Server servisinin Install edildiğini görüntülüyoruz.

Bu resim için metin sağlanmadı
Resim-16

Veeam ONE Reporter Server Web servisinin Installedildiğini görüntülüyoruz.

Bu resim için metin sağlanmadı
Resim-17

Veeam ONE Agent servisinin Install edildiğini görüntülüyoruz.

Bu resim için metin sağlanmadı
Resim-18

Ve artık Veeam ONE V12 kurulumunu tamamlamış bulunuyoruz, servisler başlıyor.

Bu resim için metin sağlanmadı
Resim-19

Veeam ONE login ekranında;

Makinede oturum açtığınız hesabın kimlik bilgilerini kullanarak bağlanmak için Log in as current user onay kutusunu seçin.

Bu resim için metin sağlanmadı
Resim-20

Veeam ONE üzerinde oluşan uyarı mesajlarının hangi e-posta adresi veya birden fazla kişiye gitmesi gereken mail adreslerini ekliyoruz.

Bu resim için metin sağlanmadı
Resim-21

Girilen e-mail adreslerinin hata mesajları seviyelerini “Bildirim Seviyesi (Uyarı/Hata ile ilgili bildirimleri)” ekranında seçebilirsiniz.

Any state: Alarm durumu Hata, Uyarı ve Bilgi olmak üzere her durumu e-posta bildirimi ile tarafınıza gönderir.

Resolved: Çözümlenen hata mesajı uyarı bildirimlerini tarafınıza gönderir.

Error Only: Alarm durumu Hata olarak değiştiğinde e-posta bildirimi gönderir.

Error and warnings: Alarm durumu Hata veya Uyarı olarak değiştiğinde e-posta bildirimi gönderir.

Varsayılan olarak e-mail bildirim şablon aşağıdaki gibidir, dilerseniz değiştirebilir yada varsayılan olarak bırakabilirsiniz.

Bu resim için metin sağlanmadı
Resim-22

General options;

KB article: E-posta bildiriminin bilgi tabanı makalesi içermesi gerekiyorsa bu onay kutusunu seçin.

Business View group: E-posta bildiriminin Veeam ONE Business View’de nesneye atanmış bir kategori içermesi gerekiyorsa ilgili onay kutusunu seçin.

Bu resim için metin sağlanmadı

Resim-23

E-mail ayarları yapılandırmamızı tamamladık.

Varsayılan olarak kurulum tamamlanmıştır.

Uygun izleme araçları ve BT izleme yazılımı olmadan önemsiz gibi görülebilecek sorunlar başınızı ağrıtacak büyük sorunlara neden olabilir. Bu durum küçük işletmelerden kurumsal izleme öğelerine kadar farklı ölçeklerdeki işletmeler için geçerlidir. Bu izleme araçları, sistemlerinizin ve altyapınızın sorunsuz şekilde çalışmasına yardımcı olacak güncel bilgileri sağlamak için gereken bilgi toplama ve analiz sürecini otomatik hale getirerek süreci kolaylaştırmak üzere tasarlanmıştır. Çok sayıda çözümün sistemlerinizdeki hatalı, hatta kötü amaçlı aktiviteleri teşhis etmeye başlamak üzere yerleşik zeka ile geliyor olması söz konusu çözümleri farklı kılmaktadır.

Temel olarak sunucu izleme; güvenlik, kesintisiz çalışırlık ve genel durum dahil olmak üzere genel operasyonları etkileyecek süreçlerin incelenmesi, analiz edilmesi ve raporlanması ile güncel bilgileri edinmenize yardımcı olur. Buna karşın sistem izleme araçları, sadece uygulamalara ve kullanıcılara uygun hizmetleri sağlamaktan daha fazlası için önemlidir. Uygulamaların kesintisiz çalışırlığının ve yanıt verme kabiliyetlerinin izlenmesi gibi depolama alanları da veriler depolama eşiklerine yaklaştığında veya yetersiz performans gösterdiğinde uyarı almanız için yakından izlenir. Bununla birlikte BT izleme yazılımı genel performansı etkileyebilecek farklı öğeleri anlamanıza yardımcı olabilir. Bunlar arasında CPU ve bellek kullanımı, genel depolama kesintisiz erişilebilirliği ve işinizin yürütülmesi için gereken uygulamaları destekleyen sistemlerin yanıt verme kabiliyeti yer alır. Proaktif uyarma gibi sistem izleme de size sunucunuzun durumunu ve modern veri koruma stratejinizin hedeflerini karşılama kabiliyetini etkileyebilecek sistemlerle ilgili güncel bilgileri sağlayarak yedeklere yardımcı olur.