TCO; yaygın olarak işletme maliyeti olarak bilinen bir varlığın toplam sahip olma maliyetidir. Bu gösterge, hem satın alma, faiz, kira, artık değer gibi sabit maliyetleri hem de makinenizin kullanımıyla bağlantılı değişken maliyetleri dikkate alır.

Ekonomik değeri göstermek her zaman bir zorluk olabilir, özellikle de daha büyük bir işletme çapında dönüşüm projesinin bir parçası olarak altyapı modernizasyonuna yapılan yatırımları gerekçelendirmeniz gerektiğinde. Bir proje başlamadan önce mali faydaları tahmin etmeye çalışırken, ki bu daha da zordur,  tipik olarak bu tür maliyet gerekçelerinin en zor olduğu zamandır. Çoğu TCO aracının sahip olduğu en büyük boşluk, gerçek müşteri verilerine dayanmamalarıdır. Sonuç olarak, modelden elde edilen sonraki tüm toplam sahip olma maliyeti (TCO) sonuçları, gerçekte temellendirilmedikleri için kolayca indirgenebilir.

VMware Cloud Disaster Recovery, VMware‘in kullanımı kolay bir SaaS çözümü olarak sunulan isteğe bağlı olağanüstü durum kurtarma hizmetidir. Her ölçekten kuruluş, toplam sahip olma maliyet tasarrufları, devreye alma ve kurtarma hızları ve önemlisi kullanım kolaylıkları nedeniyle Disaster Recovery as-a-Service (DRaaS) ve Ransomware Recover as-a-Service(RRaaS) yöntemleri giderek daha fazla önem arz etmektedir.

Şirketiniz için DR’ye kıyasla VMware DRaaS ve RRaaS’ın size ne kadar tasarruf sağladığını bu TCO hesaplamasında görebilmiş olacağız.

Buradan giriş yaptıktan sonra “Get Started” tıklayıp giriş yapıyoruz.

Resim-1

Burada bir rapor çıktısı oluşabilmesi için bizlerden firma ismi, korunacak vm sayısı, depolama alanı (gb), gibi bilgileri doldurmamız gerekmektedir. RRaaS hizmeti olarak korunacak VM’leri abonelik türü olarakta ele alabiliriz. Örneğin web ve db sunucularınız vardır, bunları RRaaS hizmetine dahil edebilirsiniz.

Resim-2

VCDR, hem On-Demand hem de Pilot Light SDDC deployment için iki tür korumalı siteyi destekler: on-prem vSphere ve AWS SDDC üzerinde VMware Cloud.

Resim-3

Advanced Assumptions bölümünde gelişmiş varsayım üzerine bir TCO çıkarabilirsiniz.

Resim-4

Gerekli bilgilerin girişini yaptıktan sonra “Your Results” tıklayıp, bizlere TCO raporunu mail olarak  gönderilmesini sağlayabiliriz.

Resim-5