Geçtiğimiz aylar’da vSphere 8 duyurulmuştu. Bu sürümle birlikte , yöneticiler için geliştirilmiş operasyonel verimlilikten, üst düzey AI/ML iş yükleri için süper güçlü performanstan ve ortam genelinde yükseltilmiş güvenlikten yararlanmaktadır.

vSphere 8 Update 1, 3 temel alanda gelişmiş değer sunmaktadır.

Resim-1

BT yöneticilerinin, ortamlarını korumak için birçok yinelenen görevi gerçekleştirmesi gerekir. ESXi ve cluster yapılandırması, güncellemeler ve update’ler, altyapının devam eden sağlığı için hayati öneme sahiptir, ancak bunlar, görev açısından kritik iş yüklerini çalıştırmaktan değerli zaman ve kaynakları alabilir. Update 1 sürümü ile vSphere 8, operasyonel yükleri azaltmak ve verimliliği artırmak için ek yetenekler eklemiştir..

VMware vSphere Yapılandırma Profilleri : Bu yetenek, vSphere 8’de bir teknoloji ön izlemesi olarak sunulmuştur ve Update 1 ile genel kullanıma sunulacak ve tam olarak desteklenecektir. Bir JSON dosyası istenen esxi yapılandırmasını, uyumluluğu, sürüklenme düzeltmesini ve güvenlik standartlarını yönetmek artık bir cluster düzeyinde sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilir. Yeni bir cluster oluşturulduğunda, esxi yapılandırması tüm cluster’lar için kolaylıkla kopyalanabilir.

Resim-2

VMware Skyline Health Diagnostics VMware vCenter ile entegrasyonu : Skyline Health Diagnostics, VMware’in self servis teşhis platformudur. Yöneticilerin sorunları teşhis etmesine, arızaları çözmesine ve sağlık kontrollerini otomatik olarak planlayıp çalıştırmasına yardımcı olur. Yöneticiler, desteğe başvurmadan önce sorunları gidermek için bu aracı kullanabilir. Update 1 ile Skyline Health Diagnostics, vCenter ile entegre olacak ve yöneticiler için kolayca erişilebilir hale gelecektir. Bu entegrasyon, zamandan tasarruf etmeye ve iş yükünü, ESXi’yi ve vCenter kullanılabilirliğini iyileştirmeye yardımcı olacaktır.
Aynı GPU’da Heterojen vGPU Profilleri : Update 1 ile aynı fiziksel GPU’daki vGPU’lara artık farklı uygulama türleri atanabilir – VDI (Sanal Masaüstü Altyapısı), bilgi işlem, grafik vb. Bu, yöneticilerin GPU kullanımını iyileştirmesine, iş yükü parçalanmasını azaltmasına yardımcı olacaktır. GPU’larda ve maliyetleri azaltabilirsiniz.

Resim-3

vSphere Green Metrics : vSphere 8, yöneticilerin esxi düzeyinde iş yükleri ve altyapı işlemleri tarafından tüketilen gücü izlemelerine yardımcı olan vSphere Green Metrics’i tanıttı. update 1’de, sanal makine düzeyinde güç tüketimi sağlayarak bu özelliği geliştirdi. Yöneticiler artık iş yükü güç tüketimini sanal makine düzeyinde izleyebilir ve optimize edebilir ve kuruluşlarının Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ESG) hedeflerine katkıda bulunmasına yardımcı olabilir.

AI/ML iş yükü performansını iyileştirmede artan zorluklarla karşı karşıya kalmıştı. AI/ML iş yükü boyutları sürekli olarak artıyor ve sürekli artan sayıda GPU kullanıyor. GPU’lara olan bu talep hızla artıyor.

NVIDIA NVSwitch Desteği: Update1 ile vSphere 8, Esxi host başına 8 adede kadar GPU’ya ve 8 adede kadar GPU’ya bağlanan NVIDIA NVSwitch desteğiyle (Hopper üzerinde NVLink ile 900 GB/sn’ye kadar çift yönlü hız) AI/ML uygulama performansını önemli ölçüde hızlandırmaktadır.

Resim-4

Günümüzde kuruluşlar artan güvenlik riskleriyle karşı karşıyadır. Güvenliğin sağlanması zaman alıcı olabilir. vSphere birkaç yerleşik güvenlik özelliğine sahiptir ve update1 ile görev açısından kritik iş yüklerinin güvenliği aşağıdaki yeteneklerle geliştirilmiştir:

Okta Federated Identity Management for vCenter​ ​: Active Directory, OpenLDAP ve Active Directory Federasyon Hizmetlerine (ADFS) ek olarak 3. taraf kimlik sağlayıcıları için vCenter desteğini Okta’ya genişletiyor. Okta kullanan yöneticiler, hem vCenter hem de NSX Manager için bir kez oturum açabilir.​ Okta ile multi faktörlü kimlik doğrulama da etkinleştirilebilir. Ortam için hem verimliliği hem de güvenliği artırmaktadır.

vTPM Kullanan VM’lerin Hata Toleransı Desteği : Hata Toleransı, bir arıza durumunda hızlı bir şekilde yük devretebilen özdeş bir VM’yi koruyarak bir VM için sürekli kullanılabilirlik sağlar. Bir vTPM modülü kullanan bir VM için Hata Toleransı artık desteklenmektedir. Yöneticilerin görev açısından kritik VM’ler için sürekli kullanılabilirlik ve güvenlik elde etmesine yardımcı olmaktadır.

Resim-5

ESXi Quick Boot Support on Servers with TPM 2.0 Chips: Hızlı Önyükleme, patching, upgrade vb.lifecycle management faaliyetlerinde kullanılır ve önemli ölçüde zaman kazandırır. Update 1 ile TPM 2.0’ın Hızlı Önyükleme için devre dışı bırakılması gerekmez. Bu nedenle, bu geliştirme yöneticiler için hem yaşam döngüsü yönetimi zamanından tasarruf sağlar hem de güvenlik açıklarını ortadan kaldırmaktadır.

Resim-6