vSphere 8′deki VMware virtual hardware version 20 ile gelen yenilikler vardır. Aynı zamanda vSphere 8’deki Sanal makinelere (VM’ler) tamamen yeni özellikler getirir. vSphere’in her sürümü daha büyük VM’lere, esxi host yoğunluğu başına daha fazla VM’ye izin vermekte veya vCenter sunucusu aracılığıyla yönetimde daha fazla genel ölçeklenebilirlik sunmaktadır. vSphere 8.0 da farklı değil ve VMware bu sürümü o kadar maksimize etti ki, maksimize edilmiş bu özellikleri test etmek için bir donanım bulmakta bile zorlanmışlardır.

vSphere 8, Smart NIC’ler gibi en yeni donanım yeniliklerinden bazılarıyla birlikte kullanıldığında daha verimli olmayı vaat ediyor.  CPU kapasitesinin %30’a kadarı network iletişimi ve güvenlik tarafından tüketilmektedir.

VMware vSphere 8 ayrıca , CPU core işlem gücünün %20’sine kadar serbest bırakarak network merkezli iş yüklerini çalıştırarak bir ESXi örneği kurabileceğiniz aynı zamanda Akıllı NIC’ler sayesinde daha verimli olacaktır. Aynı zamanda daha fazla işlem gücüne sahip olacaktır. Bu, host başına daha da iyi yoğunluğa ve daha verimli cluster’lara sahip olmayı sağlayacaktır.

Virtual Hardware 20 ile yapılan iyileştirmeler,

Support for latest Intel and AMD CPUs
Device virtualization Extensions
Up to 32 DirectPath I/O devices
vSphere DataSets
Application Aware Migrations
Latest Operating system support
Up to 8 vGPU devices
Device Groups
High Latency Sensitivity improvements with Hyperthreading

Bu gelen özellikler ESXi 8.0’da bulunan VM’lerin en iyi performansını sağlamaktadır.

Resim-1

Bir VMware vSphere içindeki bir VM’yi Klonlarken ve bu VM’nin bir vTPM cihazı olduğunda, TPM o belirli VM ile birlikte klonlandığından bir güvenlik riski oluşturabilirsiniz. (Identical copy/clone). Bu nedenle, vSphere 8.0’da tanıtılacak olan yeni vTPM ilkesinden yararlanmak isteyebilirsiniz. Bu yeni politika ile vTPM’yi Kopyala veya Değiştir arasında seçim yapabileceksiniz.

TPM’yi Kopyala – vSphere, kaynak VM ile aynı TPM cihazına sahip bir VM’yi klonlayacaktır.

TPM’yi Değiştir – VM klonu, kaynak VM’nin sırlarına herhangi bir erişimi olmayacak tamamen yeni bir TPM cihazı ile oluşturulacaktır.

Resim-2

vSphere 8 ve virtual hardware version 20, UI aracılığıyla VM’leriniz için vNUMA topolojisini yapılandırmanıza yardımcı olacaktır. Önceden bu, yalnızca gelişmiş VM ayarları veya PowerCLI aracılığıyla yapılabiliyordu. vSphere 7.x’te, NUMA node bir sanal makine ile ilişkilendirirsiniz. Böylece, ESXi’nin bir sanal makinenin sanal CPU’sunu ve belleğini planlayabileceği NUMA node cluster’ını kısıtlarsınız.