Bu yazımızda, VMware tarafından yayınlanan KB’leri görebileceğiz. VMware ortamımızda bu KB’leri  nasıl  uygulanacağını, riski seviyesi, çıkış tarihi ve hangi ESXi hostlarımızın etkilendiğini hızlı bir şekilde Runecast Analyzer sayesinde tespit etmiş oluyoruz.

Dashboard ekranımızda KBs Applicable olarak gözükmektedir.

https://portal.runecast.com/registration

Resim-1

Sol menüde’de Config KBs Discovered olarak gözükmektedir.

Resim-2

Severity sekmesi altından Critical – Major – Low alarmlarını görebiliriz.

Resim-3

Örneğin critical alarm’da ESXi PSOD error verdiğini söylemekte ve VMware tarafından bu konu ile alakalı KB yayınlanmıştır. Bu KB’leri takip etmek çözümün nasıl yapılacağı konusunda bizlere efor sarf ettirecektir. Runecast KB ile burada hatanın sebebini, Resolution kısmında çözüm yolunu bizlere aslında göstermiş bulunmaktadır. Risk seviyesine göre aslında Runecast karşımıza önem derecesini de gösterecektir.

Resim-4

Detaylı görmek için “ESXi yanında yazan ok işaretine” basmamız yeterli olacaktır.

Resim-5

Details bölümü ise bizlere ID,Profile,Referans ve risk seviyesini göstermektedir. Özellikle Reference kısmında herhangi bir sayfadan almayıp direk VMware üzerinden aldığı linki bizlerle paylaşmış oluyor.

Resim-6

Findings bölümünde ise hangi ortamımızda bulunan VMware altyapımızda host’un veya vCenter’ın etkilendiğini ve buna göre aksiyon almamız gerektiğini görebiliriz.

Resim-7

Note bölümünde ise sorunu ister isek sağ tarafta (Igrone) tıklayıp göz ardı edebiliriz veya note kısmına edit tıklayıp kayıtta ve raporda gözükmesi için not düşebiliriz.

Resim-8

Daha fazla ‘RUNECAST ANALYZER’ ile ilgili yazılar:

Runecast Analyzer 5.1 Configuration Vault hakkındaki  yazım.

Runecast 5.0.2 ile Gelen Yenilikler hakkındaki yazım.

Runecast ekibine ulaşmak için buradan ulaşabilirsiniz.